Επίσκεψη στην έκθεση του Κ. Παρθένη

Στις 15 Οκτωβρίου το σχολείο μας επισκέφθηκε την έκθεση ζωγραφικής του Κων/νου Παρθένη με θέμα «Θρησκευτικά θέματα στη Νεοελληνική Ζωγραφική. Ο Παρθένης και η ιερότητα της γραφής.»που φιλοξενήθηκε από το Ίδρυμα «Μαρία Τσάκος-Διεθνές Κέντρο Ναυτικής Έρευνας και Παράδοσης».

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης και ενημερώθηκαν για τη ζωή και το έργο του ζωγράφου, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των πινάκων του, την τεχνοτροπία και το προσωπικό του ύφος.

Ο Παρθένης αποτελεί μια ιδιαίτερη περίπτωση στην σύγχρονη ελληνική ζωγραφική. Αρχικά, οι σπουδές του στην Βιέννη και η μουσική του παιδεία, τον έφεραν κοντά στον γερμανικό συμβολισμό και στον πρώιμο γερμανικό εξπρεσιονισμό ενώ οι κριτικοί τέχνης θα τον κατατάξουν ως νεοτεριστή,μοντερνιστή και ?σεσεσιονιστή?.

Αργότερα, η επαφή του με τον μεταϊμπρεσιονισμό στο Παρίσι και η βαθιά γνώση της βυζαντινής αγιογραφίας τον ώθησαν προς την διαμόρφωση ενός τελείως προσωπικού ύφους, όπου μέσα σε λαμπερά και εξαϋλωμένα χρώματα παρουσιάζεται μια εξιδανικευμένη Ελλάδα.