ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ:   Πόπη Μαδιά

Το σχολικό έτος 2010-2011 ξεκίνησε η οργάνωση και λειτουργία της σχολικής μας βιβλιοθήκης. Πρόκειται για μια ερασιτεχνική προσπάθεια που στηρίχτηκε στον αυτοσχεδιασμό, στην φαντασία αυτοδίδακτων συναδέλφων, στην αγάπη για το βιβλίο και στην πεποίθηση ότι η γνώση μπορεί να συμβάλλει στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς μας.

Όπως είναι γνωστό οι σχολικές βιβλιοθήκες και οι βιβλιοθήκες τάξεων δεν μπορούν να έχουν ειδικούς βιβλιοθηκάριους. Για τον λόγο αυτό αναζητήσαμε βοήθεια σε έναν πρακτικό οδηγό οργάνωσης βιβλιοθηκών με βάση το δεκαδικό σύστημα ταξινόμησης Ντιούι.

ΠΡΩΤΟΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

ΟΙ ΔΕΚΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

000     γενικά

100     φιλοσοφία

200     θρησκεία

300     κοινωνικές επιστήμες

400     γλώσσα

500     φυσικές επιστήμες

600     εφαρμοσμένες επιστήμες

700     καλές τέχνες

800     λογοτεχνία

900     γεωγραφία-ιστορία

Παραλάβαμε έναν όγκο αναξιοποίητου υλικού, το οποίο μπορεί να είναι σημαντικό ανάλογα με την χρήση του. Για παράδειγμα η «εφημερίδα των Καρδαμύλων» αποτελεί σημαντικό αρχειακό υλικό για τον ερευνητή ή ερασιτέχνη που θέλει να ανατρέξει στα αρχεία της εποχής.

Με την βοήθεια του πρακτικού αυτού οδηγού κατηγοριοποιήσαμε το υλικό μας, οργανώσαμε την βιβλιοθήκη μας και επιδιώξαμε να είναι λειτουργική, ενθαρρύνοντας  μαθητές και εκπαιδευτικούς να αναζητούν και να δανείζονται βιβλία.

Παράλληλα οι μαθητές μας έχουν την ευκαιρία να μελετούν σε ένα ευχάριστο περιβάλλον καθώς ο χώρος της βιβλιοθήκης αναβαθμίστηκε με την δωρεά βιβλιοθηκών από τον «Σύλλογο Αποφοίτων Λιβανείου Γυμνασίου Καρδαμύλων», αλλά και χάρη στην προσωπική δουλειά συναδέλφων που συνέβαλαν στην αισθητική του.

Στην βιβλιοθήκη μας ο αναγνώστης θα βρει:

• Βιβλία διαφόρων κατηγοριών
  • Σπάνια βιβλία, παλαιότυπα
  • Εγκυκλοπαίδειες, λεξικά
  • Εφημερίδες, περιοδικά
  • Cd?s, σχολικά παιχνίδια, σχολικά βοηθήματα.
  • Ξενόγλωσσα βιβλία

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ

ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ (δερματόδετος τόμος) εκδ. ΒΙΒΛΟΣ 1953

ΓΛΩΣΣΑ: ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ- Ι. Κακριδή ?εκδ. «εστία» 1984