Εκπαιδευτική δράση – Το πείραμα του Ερατοσθένη

Δραστηριότητες

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023 (ημέρα της εαρινής ισημερίας) οι μαθητές του ΓΕΛ Καρδαμύλων πραγματοποίησαν το ιστορικό πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και γεωγράφου Ερατοσθένη. Με την καθοδήγηση της καθηγήτριας μαθηματικών Μαριάνθης Στείρου και του καθηγητή φυσικής Γεωργίου Δουλαμά οι μαθητές άφησαν τις αίθουσες διδασκαλίας και βγήκαν στην αυλή του σχολείου κρατώντας γεωμετρικά όργανα, ράβδους, μετροταινίες και φύλλα εργασίας. Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες μέτρησαν το ύψος μιας σιδερένιας ράβδου και το μήκος της σκιάς της και με απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης με πολύ μικρή απόκλιση από τις πραγματικές τιμές.

Η συμμετοχή των μαθητών στη δράση αυτή αποτελεί μία πολύπλευρη διεπιστημονική εκπαιδευτική εμπειρία αφού με την απλότητα της υλοποίησης του πειράματος του Ερατοσθένη οι μαθητές διδάσκονται βιωματικά, μαθαίνουν να συνεργάζονται δημιουργικά, ενισχύουν το ενδιαφέρον τους για τις Θετικές Επιστήμες και  αναγνωρίζουν την αξία των Θετικών Επιστημών στην κατανόηση του σύμπαντος.