Το σχολείο μας ανέλαβε τη φετινή χρονιά ποικίλες δραστηριότητες και σχεδόν όλοι οι μαθητές μετείχαν στα διάφορα προγράμματα ανάμεσα στα οποία είναι και η δημιουργία της ιστοσελίδας μας.

Κεντρική σελίδα
Τα Καρδάμυλα
ΣΕΠ
Απόψεις
Ψυχαγωγία

"Η εξωραϊστική παρέμβαση στο χώρο όπου ζούμε είναι ένα βήμα στον πολιτισμό"

Αρχίζουμε από το πρόγραμμα «Εξωραϊσμός των εσωτερικών χώρων» όπου οι μαθητές της ομάδας, με την εποπτεία του κ. Μαραγκού και της κ. Καλογήρου, έδωσαν μια ξεχωριστή νότα στις τάξεις τους βάφοντας και διακοσμώντας τους εσωτερικούς τοίχους. Μάλιστα αξιοσημείωτη είναι η προσπάθεια των παιδιών της Β΄ τάξης, τα οποία ζωγράφισαν την εικόνα ενός βυθού με το ζωικό του βασίλειο στον τοίχο σε γαλάζιους κυρίως τόνους. Πολύχρωμα ψάρια, φύκια, λουλούδια του βυθού πάνω σε βραχάκια, χταπόδι, αχινός, τα απομεινάρια ενός ναυαγισμένου πλοίου, μια γοργόνα καθισμένη σ’ ένα βράχο και ένα πλοίο να περνά συνθέτουν την παράσταση του βυθού, που στα διάφορα σημεία του επιπλέουν μπουκαλάκια με τα ονόματα των μαθητών.  Σ’ αυτή τη δουλειά πολύτιμη υπήρξε η καθοδήγηση της κ. Αργυροηλιοπούλου, καθηγήτριας των Καλλιτεχνικών.

"Η επιλογή του επαγγέλματος στην πραγματικότητα σημαίνει και επιλογή τρόπου ζωής"

Συνεχίζουμε με μια διαφορετική δραστηριότητα, η οποία έχει να κάνει με τον επαγγελματικό προσανατολισμό και αφορά στα παιδιά της Α΄ Λυκείου του σχολείου μας. Το πρόγραμμα «Ενίσχυση Αυτογνωσίας, Αυτοαντίληψης και Αυτοεκτίμησης» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γεωργούλη και συντονίστρια των οικονομικών ολόκληρου του Δικτύου την κ. Φράγκου ξεκίνησε στα πλαίσια της προσπάθειας του Δικτύου Επαγγελματικού προσανατολισμού της Χίου να προσφέρει βοήθεια στους μαθητές σε μια κρίσιμη για επαγγελματική αποκατάσταση περίοδο της ζωής τους. Μέσα από εβδομαδιαίες συναντήσεις, συμπλήρωση ερωτηματολογίων, ασκήσεις γνωριμίας και αυτογνωσίας έγινε προσπάθεια να γνωρίσουν καλύτερα τα παιδιά τον εαυτό τους, τις δυνατότητες και τις αδυναμίες τους, να αναλαμβάνουν ευθύνες και να θέτουν στόχους στη ζωή τους. Και όλα αυτά, γιατί ο τρόπος με τον οποίο βλέπει κανείς τον εαυτό του καθορίζει τις περισσότερες από τις ενέργειες και τις επιλογές στη ζωή του. Το πρόγραμμα, αρκετά χρήσιμο για όλους μας, ελπίζουμε να συνεχιστεί και τις επόμενες χρονιές.

"Ας κρατήσουν οι χοροί…"

Ας πάμε όμως σε μια πολιτιστική δραστηριότητα στην οποία τα Καρδάμυλα έχουν παράδοση. Πρόκειται για την οργάνωση χορευτικής ομάδας από το Ενιαίο Λύκειο και Τ.Ε.Ε. Καρδαμύλων υπό την εποπτεία της κ. Μάππα και της κ. Καλογήρου. Η ομάδα έλαβε μέρος στους καλλιτεχνικούς αγώνες της Μυτιλήνης και μάλιστα απέσπασε το δεύτερο βραβείο! Πάντα τέτοιες διακρίσεις.

"Τα μυστικά του σινεμά είναι σαν της ποιήσεως τη μαγεία"

Όχι όμως μόνο με το χορό, αλλά και με την τέχνη του κινηματογράφου καταπιανόμαστε. Το πρόγραμμα «Σινεμάθεια» αντιμετωπίστηκε και φέτος θετικά από το Ενιαίο Λύκειο και το Τ.Ε.Ε. Καρδαμύλων κι έτσι ξεκίνησε η προσπάθεια για την προετοιμασία δεκατετράλεπτης ταινίας με θέμα σχετικό με την τοπική κοινωνία μας και τα προβλήματά της. Η ταινία με τίτλο «Δικός σας είμαι και σας αγαπώ», που πραγματεύεται τις σχέσεις ενός πατέρα ναυτικού με την κόρη του, δημιουργήθηκε με τις προσπάθειες της ομάδας των μαθητών και την καθοδήγηση των συντονιστών καθηγητών κ. Γεωργούλη, κ. Πίττα και κ. Βογιατζή.