Εορτασμός Επετείου Απελευθέρωσης της Χίου 10 & 11 Νοεμβρίου 2023

Εκδηλώσεις

Στην Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 σε αίθουσα του Γενικού Λυκείου Καρδαμύλων, οι μαθητές του ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Καρδαμύλων ενώπιον των συμμαθητών, των καθηγητών και των γονέων τους, στην καθιερωμένη εορταστική εκδήλωση τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης της Χίου με εκτενή  αναφορά στους Καρδαμυλίτες αγωνιστές. Στην ιδιαίτερα συγκινητική εκδήλωση, που συντόνισε η κ. Φράγκου Μαρία – Ιωάννα, δήλωσαν ότι ο αγώνας δεν τελείωσε το 1912 και είναι καθήκον όλων μας η συνεχής προσπάθεια για μια αξιοπρεπή διαβίωση στον τόπο μας.

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στα Καρδάμυλα η καθιερωμένη δοξολογία και επιμνημόσυνη δέηση  προς τιμήν των Ελλήνων που πολέμησαν γενναία το 1912 για την απελευθέρωση της Χίου από τον τουρκικό ζυγό.Τον πανηγυρικό της ημέρας  εκφώνησε η Διευθύντρια του Λιβανείου Γενικού Λυκείου Καρδαμύλων, κ. Μούνδουλα Ροδόκλεια, ενώ μαθητές όλων των σχολείων των Καρδαμύλων κατέθεσαν στεφάνια, απήγγειλαν ποιήματα και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Στο τέλος πραγματοποιήθηκε με επισημότητα η μαθητική παρέλαση και όλοι είχαμε την ευκαιρία να καμαρώσουμε τα νιάτα της πατρίδας μας, αισθανόμενοι συγκίνηση και υπερηφάνεια.