Η επέτειος του Πολυτεχνείου

Εκδηλώσεις

Στην Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 σε αίθουσα του Γενικού Λυκείου Καρδαμύλων οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των δύο Λυκείων των Καρδαμύλων, αλλά και γονείς μαθητών, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου, υπεύθυνη για την οποία ήταν η εκπαιδευτικός του Γενικού Λυκείου κ. Φράγκου Ιωάννα-Μαρία και στην οποία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας και του ΕΠΑΛ. Στη γιορτή παρουσιάστηκαν έργα καλλιτεχνών (ζωγράφων, λογοτεχνών, συνθετών, μουσικών, γλυπτών) που εμπνεύστηκαν από τον δίκαιο αγώνα των νέων ανθρώπων εναντίον της δικτατορίας και ευρύτερα από όσα συνέβησαν κατά τη σκληρή περίοδο της χούντας των συνταγματαρχών (1967-1974), κατά την οποία οι Έλληνες στερήθηκαν τα πολύτιμα αγαθά της δημοκρατίας και της ελεύθερης έκφρασης.