Χρυσοπράσινο Φύλλο

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Χρυσοπράσινο φύλλο», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας για τρίτη σχολική χρονιά, επισκέφτηκαν το νησί μας και διέμειναν στην πόλη της Χίου δύο Κύπριες καθηγήτριες, η κ. Ντανιέλλα Μουγιαννού και η κ. Στέλλα Νεοφύτου, από το Λύκειο Πολεμίου Πάφου της Κύπρου το χρονικό διάστημα από την Πέμπτη 14 έως την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023. Είχαμε έτσι την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα, να επικοινωνήσουμε, να έρθουμε πιο κοντά με τις Κύπριες συναδέλφους μας και να συζητήσουμε για τις διαφορές και τις ομοιότητες των εκπαιδευτικών συστημάτων Ελλάδας και Κύπρου. Εκτενής αναφορά έγινε, επίσης, στα ενδημικά είδη της Χίου και της περιοχής της Πάφου στην Κύπρο και κυρίως στις τουλίπες (λαλάδες), που ομορφαίνουν περιοχές και των δύο νησιών!

Κατά τις ημέρες διαμονής τους στη Χίου ξεναγήσαμε τις δύο συναδέλφους σε μερικά από τα ωραιότερα σημεία του νησιού: στα Καρδάμυλα, όπου γνωρίστηκαν και με τους μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολείων μας, στην πόλη της Χίου, στα Μεστά, το Πυργί, τα Μαύρα Βόλια, την Κώμη, τον Καρφά, τον Κάμπο, τον Άγιο Μηνά και σε άλλες περιοχές του νησιού. Τις φέραμε επίσης σε επαφή, όσο αυτό ήταν εφικτό λόγω του σύντομου χρονικά διαστήματος της παραμονής τους, με τα ήθη, τα έθιμα, τις παραδόσεις, τις γεύσεις, τις μυρωδιές και τον πολιτισμό της Χίου. Και νομίζουμε ότι το ευχαριστήθηκαν πολύ, όπως άλλωστε και εμείς!