Λαλάδες – Οι μοναδικές τουλίπες της Χίου

Στο Γενικό Λύκειο Καρδαμύλων, θεωρώντας πολύ σημαντική την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε περιβαλλοντικά θέματα, υλοποιούμε κατά τη φετινή σχολική χρονιά δύο περιβαλλοντικά προγράμματα, ένα για τη διαχείριση απορριμμάτων και ένα για τα ενδημικά είδη της Χίου και πιο συγκεκριμένα για τις τουλίπες (λαλάδες). Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα για τα ενδημικά είδη του νησιού μας είναι ενταγμένο στο δίκτυο «Χρυσοπράσινο Φύλλο», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας μαζί με σχολείο της Κύπρου και πιο συγκεκριμένα το Λύκειο Πολεμίου της Πάφου.Για το λόγο αυτό προσκαλέσαμε στο σχολείο μας την κ. Ειρήνη Αργυρούδη, τεχνολόγο γεωπονίας, η οποία εργάζεται στη Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Αλιείας της Περιφερειακής Ενότητας Χίου, και ειδικεύεται στο θέμα των ενδημικών φυτών της Χίου και ειδικότερα των λαλάδων.Η κ. Αργυρούδη αποδέχθηκε αμέσως την πρόσκλησή μας και επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τρίτη 2 Απριλίου 2024. Μίλησε με ευαισθησία στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας για τον φυσικό πλούτο του νησιού μας και για την ανάγκη προστασίας των τεσσάρων ειδών τουλίπας που φύονται στη Χίο. Ειδικότερα αναφέρθηκε στην ανάγκη ευαισθητοποίησης των πολιτών, ώστε τα ενδημικά αυτά είδη να συνεχίσουν να στολίζουν κάθε άνοιξη το νησί. Επισήμανε μάλιστα ότι λόγω της ανθρώπινης παρέμβασης και της έλλειψης ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, ο αριθμός των λαλάδων έχει μειωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια, ενώ δύο από τα τέσσερα είδη είναι εξαιρετικά σπάνια και κινδυνεύουν με εξαφάνιση.Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Καρδαμύλων θα θέλαμε από καρδιάς να ευχαριστήσουμε την κ. Ειρήνη Αργυρούδη για την παρουσία της στο σχολείο μας και για όσα ενδιαφέροντα μας είπε. Ευχαριστούμε επίσης την υπηρεσία της, που της χορήγησε άδεια, προκειμένου να παρευρεθεί στο σχολείο μας και να μας μιλήσει.Ο σεβασμός προς τη φύση και η ευαισθητοποίηση όλων μας σε περιβαλλοντικά θέματα αποτελούν βασικές προϋποθέσεις για ένα μέλλον ελπιδοφόρο. Με την ελπίδα ότι οι επόμενες γενιές θα είναι πιο ευαισθητοποιημένες και θα διαπράττουν λιγότερα περιβαλλοντικά εγκλήματα, εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια!